
Héthetes tárgyalássorozat után felállt Graz önkormányzati vezetése, amelyet egy hárompárti koalíció hozott létre, az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ), az Osztrák Szocialista Párt (SPÖ) és a Zöldek (Grüne) részvételével. A három párt közös, 21 pontos programjának az „Együtt egy Új Grazért. Szociális, Klímabarát, Demokratikus” nevet adták.
Szeptemberben a kommunisták egyértelmű vereséget mértek a várost addig irányító jobbközép Osztrák Néppártra, (ÖVP) amely most a zöldekkel együtt Ausztriát kormányozza, és koalíciót ajánlottak a szocialistáknak és a zöldeknek.
Ezzel az ország történelmében először került kommunista párt vezetése alá egy osztrák város, és mindjárt a mintegy 285 ezer lakosú, a második legnagyobb, ahol mostantól a polgármester a kommunista Elke Kahr, helyettese pedig a zöld Judith Schwentner lesz.
A városvezetés programjának ismertetésekor új fejezet nyitását ígérték, amelynek lényege „az igazságtalanság és a kizsákmányolás felszámolása” lesz. A város sötétvörös-vörös-zöld vezetése a tevékenységét négy hagyományos alappillérre kívánja felépíteni. Ezek: „az antifasizmus, a szabadságmozgalom, a nőmozgalom és a környezetvédelmi mozgalom”. Grazot a koalíció pártjai barátságos, szociális, környezetközpontú és demokratikus várossá kívánják tenni.
A városfejlesztés középpontjában a szociális lakásépítés áll majd, amit „nagystílűen” kívánnak felfuttatni. Ezzel egy időben továbbfejlesztik a gondoskodást a hajléktalanokról, kiterjesztik és szélesítik az úgynevezett szociális kártya alapján igénybe vehető szolgáltatások körét a dolgozók, az egyéni vállalkozók és a diákok számára. Graznak 4 egyeteme és főiskolája van.
A zöldek polgármester-helyettese bejelentette: a város felhagy minden presztízsprojekttel, nem emlékműveket építenek, hanem a lakosság életterét fogják feljavítani. Új villamosvonalakat helyeznek üzembe, javítják a tömegközlekedést, minden grazi gyereknek egy kerékpárt ad a város. Nagyobb átláthatóságot, polgárközelséget és sok zöldet ígért.
A szocialisták nevében a párt helyi vezetője Michael Ehmann arról beszélt, hogy a tömegközlekedést nem az előző néppárti polgármesterének „mini metrójával”, hanem az olcsóbb villamosokkal fogják fejleszteni. Mérsékelni szeretnék az óvodai díjakat is, hogy minél többen vehessék azokat igénye.
A kommunisták váratlannak egyáltalán nem nevezhető grazi sikere mögött több évtizedes aprómunka áll a lakosság szociális problémáinak képviselete és felkarolása terén. Valamennyi megválasztott városi képviselőjük éveken át a szegények javára adta képviselői fizetése felét. Az új polgármestert az egész város ismeri és a szegények jótevőjeként tiszteli.
Az Európa-szerte, a Magyarországon is önmagukat kereső baloldali pártok figyelmébe ajánlható a kommunisták kitartása és elvszerű viselkedése, a valódi emberi problémák felmutatása és képviselete, amellyel egy hagyományosan erős polgári környezetben, Ausztria legnagyobb városában tudtak maguknak elismerést és választói támogatást szerezni.
A leváltott néppárt – ahogyan egy ellenzéki párthoz illik – „jövőkép nélkülinek” nevezte a koalíció programját, és ígéretet tett rá, hogy a körmére fog nézni a vöröseknek és a zöldeknek egyaránt. A néppártiak erősen azt fájlalják, hogy az új vezetés nem eléggé vállalkozáspárti, és számos intézkedésével meg fogja keseríteni az autósok életét. x
Zsebesi Zsolt